Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Breguet XIVA2

  • Strona główna \ Samoloty i inne \ Breguet XIVA2
  • Breguet XIVA2

    Breguet XIVA2 na lotnisku Mokotowskim,
    Źródło: Andrzej MORGAŁA, "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924", Bellona Lampart, Warszawa 1997


    Samolot rozpoznawczy produkcji francuskiej. Prace nad projektem rozpoczęto w czerwcu 1916 roku pod roboczą nazwą samolotu AV (od słowa "avant" - ze śmigłem ciągnącym). Prototyp oblatano 21 listopada 1916 roku startując z lotniska fabrycznego Villacoublay należącego do zakładów Louis Breguet Societe Anoyme des Ateliers d'Aviation. Załogę stanowili konstruktor Louis Greguet wraz z inżynierem Vuillerme na pokładzie.

    Samolot miał mieszaną konstrukcję z większością elementów metalowych, co w efekcie dawało lepszą wytrzymałość. 12 kwietnia 1917 roku zakończone zostały próby w S.T.A.e (Section Technique de l'Aeronautique) i skierowano samolot do produkcji seryjnej.

    Produkowane samoloty miały statecznik pionowy o zmienionym obrysie i zmniejszonej powierzchni. W produkcji samolot był oznaczany jako Br.XIVA2, gdzie A2 oznaczało dwomiejscowy samolot do współpracy z artylerią (A - Artillerie, 2 - dwóch członków załogi)

    W jednostkach bojowych stwierdzono dobre własności lotne oraz dużą odporność na uszkodzenia. W śród innych zalet wskazywano na wyjątkowo mocne podwozie oraz łatwość w pilotażu maszyny. Te i inne zalety maszyny spowodowały zwiększenie ilości zamówień maszyny przez wojsko.

    Polskie lotnictwo wojskowe używało 97 samolotów tej wersji wyprodukowanych we Francji.

    Pierwsze 26 sztuk przybyło do kraju z Armią Polską gen. Józefa Hallera 12 maja 1919 roku. Już 31 maja tego samego roku Polska Komisja Wojskowa Zakupów złożyła we Francji zamówienie na 30 nowych samolotów tej wersji z silnikami Renault. Odebrane zamówienie w czerwcu 1919 roku zawierało jednak tylko stare wyremontowane maszyny. Ich przydatność określono na poziomie 72 procent.

    Dodatkowo podczas powrotu do kraju przez Polski Oddział Awiacyjny na Kubaniu pozyskano 4 kwietnia 1919 roku od 504. eskadry francuskiej jeden uszkodzony egzemplarz w wersji A2. Pilotował go por. Ludomił Rayski, uszkadzając go 17 kwietnia tego samego roku na lotnisku Brała (na trasie Akerman - Brała). Samolot ten w czerwcu 1919 roku przetransportowano do Polski i pozostawiono na lotnisku w Stanisławowie.

    10 lutego 1920 roku złożono następne zamówienie na 40 sztuk z silnikami Fiat wraz z wymianą na silniki Renault jeszcze przed wysłaniem do kraju zamówionych maszyn. Tego samego roku przebudowano w CWL jeden samolot wersji A2 na dalekodystansowy (wersja A2GR) poprzez zabudowę dodatkowych zbiorników paliwa oraz przebudowę instalacji paliwowej.

    W 1922 roku przebudowano w CWL cztery maszyny na rajdowe pod kątem zawodów w Zurychu (Alpen Rundflug). W rajdzie wzięły udział 3 polskie załogi (Rayski, Giewgowd, Filipowicz, Pawlikowski, Kobuz, Kłosek). W lipcu 1927 roku na skutek zużywania się chłodnich francuskich zlecono opracowanie nowych chłodnic ulowych i ich produkcję w kraju.

    Generalnie samoloty te używano w Polsce do połowy lat 30-tych XX wieku. Jeden egzemplarz o numerze 10.51 przebudowano do wersji sanitarnej Breguet XIVS. Dwa egzemplarze o numerach 10.11 i 10.69 zostały przystosowane do rozsiewania środków owadobójczych na potrzeby Wojskowego Instytutu Gazowego. Egzemplarz o numerze 10.86 został przebudowany w CWL do testów odbiorczych spadochronów dla Wytwórni Balonów i Spadochronów w Legionowie.

    Samolot Breguet XIVA2 był jednosilnikowym dwumiejscowym dwupłatem o konstrukcji mieszanej z napędem ciągnącym. Kadłub miał konstrukcję mieszaną z rur aluminiowych, krytą płótnem, a w części silnikowej blachą. Skrzydła konstrukcji mieszanej, z duraluminiowymi dźwigarami z krawędzią spływu z drewnianej listwy (starsze wersje), lub z linki stalowej (nowsze wersje), pokrycie płócienne. Inne wersje skrzydeł były całkowicie drewniane z lotkami z kompensacją rogową. Usterzenie spawane z rur stalowych, poszycie płócienne. Podwozie stałe trójgoleniowe ze sznurem gumowym do amortyzacji.

    Uzbrojenie pokładowe samolotu składało się z jednego km-u pilota typu Vickers MAC wz.09 kal.7,7 mm, oraz jednego lub dwóch sprzężonych km-ów obserwatora typu Lewis wz.15 kal.7,7 mm zamocowanych na obrotnicy TO-3. Dodatkowo samolot mógł przenosić 4 bomby o wagomiarze 8 kg każda.

    Na wyposażenie dodatkowe składały się : aparat fotograficzny NOTEL lub Barthof (format 13 x 18 cm), oraz radiostacja nadawcza K-6 o zasięgu 30-50 km do odbioru przez radiostacje dowództwa typ A-1.

    Załogę samolotu Breguet XIVA2 stanowili pilot i obserwator.

    Inne fotografie / ilustracje:

    Breguet XIVA2

  • Breguet XIVA2 z 16 eskadry wywiadowczej, Źrodło: Tadeusz KRÓLIKIEWICZ "Polski samolot i barwa", WMON, Warszawa 1990, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
  • Breguet XIVA2

  • Breguet XIVA2 z 3 eskadry wywiadowczej, Źródła: Tomasz J. Kowalski "TBiU nr 197 Samolot Breguet 14", Bellona, Warszawa 2002 (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
  • Silnik
     
    Renault 12Fe
    (rzędowy, chłodzony wodą)
    Renault 12F2
    (rzędowy, chłodzony wodą)
    Moc [KM]
     
    300
     
    300
     
    Masa własna [kg]
     
    1020
     
    1020
     
    Masa całkowita [kg]
     
    1546
     
    1546
     
    Prędkość maks. [km/h]
     
    168
     
    188
     
    Prędkość wznosz. [m/s]
     
    4,87
     
    4,93
     
    Pułap [m]
     
    6 100
     
    brak danych
     
    Zasięg [km]
     
    390
     
    450
     
    Czas lotu [godz, min]
     
    3
     
    3
     
    Skrzydła
     
    z lotkami
    prostymi
    z lotkami
    odciążającymi
    Rozpiętość [m]
     
    14,364
     
    14,86
     
    Długość [m]
     
    8,87
     
    8,87
     
    Wysokość [m]
     
    3,30
     
    3,30
     
    Powierzchnia nośna [mkw]
     
    45,50
     
    49,20
     

    Źródła:

    • Andrzej GLASS, "Polskie konstrukcje lotnicze, tom I", wyd. Stratus 2004
    • Mariusz Wojciech MAJEWSKI, "Samoloty i Zakłady Lotnicze II Rzeczypospolitej", ZP Poligrafia, Warszawa 2006
    • Tadeusz KRÓLIKIEWICZ "Polski samolot i barwa", WMON, Warszawa 1990
    • Tomasz J. Kowalski "TBiU nr 197 Samolot Breguet 14", Bellona, Warszawa 2002