Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Breguet XIVS

  • Strona główna \ Samoloty i inne \ Breguet XIVS

  • Samolot sanitarny produkcji francuskiej, z rodziny samolotów Breguet XIV. Oznaczenie S wywodziło się z francuskiego terminu Sanitaire - sanitarny. Powstanie tej wersji samolotu było zapoczątkowane inicjatywą mjr dr Chassainge z Francuskiej Wojskowej Służby Medycznej z 1918 r..

    Pierwsza wersja XIVS miała miejsce dla rannego na noszach za kabiną pilota. Po próbach określono to rozwiązanie jako niepraktyczne. Następna docelowa wersja miała cofniętą kabinę pilota, a między nią a silnikiem było miejsce dla dwóch rannych na noszach. Poza tym dodano dodatkowe zbiorniki paliwa jak w wersji Breguet XIVA2 GR.

    Z wersji tej wywodziła się odmiana transportowa Breguet XIVT/Tbis.

    Polskie lotnictwo wojskowe używało 3 samolotów tej wersji przerobionych w kraju z wersji Breguet XIVA2 i Breguet XIVB2. Były to egzemplarze o numerach 10.40, 10.51, oraz 10.90.

    Egzemplarz 10.40 był najprawdopodobniej przebudowany z wersji bombowej Breguet XIVB2. Był przebudowany na sanitarny będąc na stanie Lotniczej Szkoły Strzelania i Bombardownia w Grudziądzu. Został skasowany 19.VIII.1935 r..

    Egzemplarz 10.51 był najprawdopodobniej przebudowany z wersji rozpoznawczej Breguet XIVA2. Był przebudowany na sanitarny będąc na stanie Eskadry Trenigowej 5 Pułku Lotniczego od 1.VIII.1933 do 4.IX.1935 r. Został skasowany 15.I.1936 r..

    Egzemplarz 10.90 był przebudowany z wersji bombowej Breguet XIVB2. Był przebudowany na sanitarny będąc na stanie 5 Pułku Lotniczego od 4.IX.1935 r. Został skasowany 15.I.1936 r..

    Samolot Breguet XIVS był jednosilnikowym trzymiejscowym dwupłatem o konstrukcji mieszanej z napędem ciągnącym. Kadłub miał konstrukcję mieszaną z rur aluminiowych, krytą płótnem, a w części silnikowej blachą. Skrzydła w wersji prim były konstrukcji mieszanej, z duraluminiowymi dźwigarami z krawędzią spływu z drewnianej listwy lub z linki stalowej, pokrycie płócienne. Druga wersja skrzydeł (w odmianie demi) była całkowicie drewniane z lotkami z kompensacją rogową. Usterzenie spawane z rur stalowych, poszycie płócienne. Podwozie stałe trójgoleniowe ze sznurem gumowym do amortyzacji.

    Załogę samolotu Breguet XIVS stanowił pilot. Dodatkowo były dwa miejsca dla chorych na noszach w przedniej części kadłuba.

    Silnik
     
    Renault 12Fe
    (rzędowy, chłodzony wodą)
    Moc [KM]
     
    300
     
    Zasięg [km]
     
    1000
     
    Skrzydła
     
    z lotkami
    odciążającymi
    Rozpiętość [m]
     
    14,86
     
    Długość [m]
     
    8,87
     
    Wysokość [m]
     
    3,30
     
    Powierzchnia nośna [mkw]
     
    49,20
     

    Źródła:

    • Andrzej MORGAŁA, "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924", Bellona Lampart, Warszawa 1997
    • Mariusz Wojciech MAJEWSKI, "Samoloty i Zakłady Lotnicze II Rzeczypospolitej", ZP Poligrafia, Warszawa 2006
    • Tomasz J. Kowalski "TBiU nr 197 Samolot Breguet 14", Bellona, Warszawa 2002