Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Czownicki Jerzy

 • Strona główna \ Osoby \ Czownicki Jerzy
 • Pilot myśliwski.

  Urodzony 13. maja 1924 r. w Wolsztynie. Uczęszczał do Szkół Powszechnych w Międzychodziu i Inowrocławiu. Następnie podjął naukę w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

  Po wybuchu II WŚ wraz z rodziną uciekła do Wołkowyska, gdzie kontynuował naukę w Państwowym Gimnazjum Koedukacyjnym im.Króla Stefana Batorego. Na początku maja 1940 r. - po aresztowaniu i wywózce ojca (będącego w Polsce dyrektorem gimnazjum) - cała pozostała rodzina przeniosła się do Brześcia.

  29 czerwca po wizycie funkcjonariuszy NKWD, rodzinę przesiedlono do Syktywkaru w Republice Komi.

  Korzystając z uzgodnień rządu polskiego na uchodźctwie z władzami ZSRR, został ujęty na liście powołania do wojska w maju 1943 r. Dotarł do Sielc/n.Oką na początku czerwca 1943 r.

  Początkowo służył w 1.Dywizji Piechoty im.T.Kościuszki, następnie przeniósł się do formującego się w Grigorijewskoje 1.Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa". Przeszedł tam szkolenie na samolotach :

  28 maja 1944 r. został promowany na stopień chorążego będąc prymusem grupy szkolnej, za co został mu przydzielony w ramach nagrody osobisty samolot bojowy.

  Z 1.PLM przeszedł cały szlak bojowy, wykonując 40 lotów bojowych. Latał wówczas na samolotach:

  Nie miał na koncie zaliczonych zwycięstw powietrznych.

  Po II WŚ nadal służył w 1.PLM, w Bydgoszczy, a potem w Modlinie. Latał w tym czasie na samolotach:

  Na przełomie lat 1946/47 objął stanowisko nawigatora pułku. W okresie 15.06.1947 - 13.03.1948 odbywał szkolenie na kursie dowódców pułku. Po powrocie z kursu, objął stanowisko zastępcy dowódcy pułku do spraw lotnych.

  Od października 1949 r. rozpoczął pracę jako wykładowca taktyki lotnictwa na Akademii Sztabu Generalnego. Równolegle był studentem na studiach w ASG. Po ich ukończeniu w 1955 r., został awansowany na stopień podpułkownika dyplomowanego.

  w 1957 r. przeszedł do Dowództwa Wojsk Lotniczych i Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju na stanowisko zastępcy Szefa Sztabu ds. studiów. W grudniu 1967 r. przeszedł na emeryturę wojskową.

  Przed rozpoczęciem emerytury zaczął studia na Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH), przechodząc w 1968 r. na studia dzienne. Ukończył je w 1971 r. uzyskując tytuł naukowy magistra.

  Został zatrudniony na SGPiS jako asystent, gdzie prowadził wykłady z ekonomiki transportu lotniczego.

  W 1974 roku obronił doktorat, a w 1981 habilitację. W 1992 r. przeszedł na emeryturę.

  Był współautorem książek, autorem artykułów prasowych i podręczników akademickich.

  Życie prywatne ułożył sobie po wojnie, żeniąc się w 1947 r. z Krystyną Keller. Mieli dwie córki: Ewę i Annę.

  Zmarł 18 sierpnia 2016 r. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

  Źródła:

  • Wojciech ZMYŚLONY, "Jerzy Czownicki", Lotnictwo z szachownicą 59/2016