Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Lisunow Li-2T

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Lisunow Li-2T
 • Lisunow Li-2T

  Lisunow Li-2T, Muzeum Lotnictwa, Kraków 2014,
  Źródło: zbiory własne autora

  Radziecki samolot transportowy, będący licencyjną odmianą samolotu DC-3.

  Pierwszy zakupiony samolot był poddany próbom w CAGI.

  Na podstawie pomyślnych wyników badań w 1938 roku zdecydowano się na zakup licencji DC-3 do ZSRR. Technolologię produkcji opracowano w biurze kostrukcyjnym Iljuszyna. Natomiast przystosowanie do potrzeb w ZSRR (gł. przewożenia cięższych ładunków) opracowano w biurze Borysa P. Lisunowa.

  Wykonano wówczas następujące zmiany:

  • przeniesienie drzwi pasażerów na prawą stronę
  • zmniejszenie rozpiętości płata i zmniejszenie powierzchni nośnej
  • zastosowano silniki M-62 ze śmigłami WISz-21
  Tak modyfikowany samolot był wdrożony do produkcji pod oznaczeniem PS-84 (Passażirskij Samoljet).

  Pod koniec września 1939 roku rozpoczęto jego produkcję w zakładach nr.84 w Chimkach / k.Moskwy (obecnie jest to dzielnica Moskwy). Pierwsze egzemplarze seryjne pojawiające się na przełomie 1939/40 roku były tylko w wersji cywilnej. Były one napędzane silnikami Mikulina M-62.

  Jesienią 1941 roku zakład nr 84 ewakuowano do Taszkientu.

  Z racji dużego zapotrzebowania na transport powietrzny w czasie trwającej już wojny, w lotnictwie wojskowym utworzono jednostki transportowe.

  Produkcję PS-84 przestawiono z cywilnej na wojskową i od 17 września 1942 (wg innych żródeł było to w 1941 roku) roku zmieniono nazwę z PS-84 na Li-2. Produkcja wyłącznie na potrzeby wojska trwała nieprzerwanie do 1944 roku.

  Odmiany wojskowe miały umieszczoną na grzbiecie kadłuba wieżę WUS-1 (z jednym km UBT 12,7 mm), gdzie znajdowało się także wzmocnienie dla utrzymania sztywności kadłuba. Z tyłu kadłuba po obu stronach znajdowały się okna na stanowiska 7,62 mm km SzkaS. Ponadto pilot miał zamontowany nieruchomy km kal. 7,62 mm w przodzie kadłuba.

  W podstawowej wojskowej wersji transportowej Li-2G(T) konstrukcja była uproszczona. Podłoga, drzwi, ścianki działowe oraz ławki były zrobione ze sklejki. Kabina nie miała wentylacji, oraz nie było instalacji grzewczej. Pilot automatyczny był tylko w wersjach dalekiego zasięgu. Ponadto zastosowano śmigło o dwupozycyjnej zmianie skoku WiSZ-21B zamiast śmigła o płynnej zmianie skoku.

  Pozostała instalacja przeciwoblodzeniowa skrzydeł, stateczników i łopat śmigieł, instalacja grzewcza w kabinie pilotów. Okna w przedziale transportowym miały okrągłe otwory do prowadzenia ognia.

  Część egzeplarzy miała 4 belki podkadłubowe na bomby bądź zasobniki (tzw. wersja Li-2B). Zrzut był wyzwalany elektrycznie. Celownik bombowy był obsługiwany przez nawigatora. Zbudowano także specjalną wersję do zrzutu spadochroniarzy dla 18 skoczków.

  W 1942 roku pojawiła się odmiana towarowa ze wzmocnioną podłogą i podwoziem. Miała duże drzwi towarowe po lewej burcie kadłuba, otwierane tylko ziemi przez podniesienie ich do góry. Światła pozycyjne miała przeniesione na dół i górę płata. Dodano tłumiki płomieni z rur wydechowych, oraz instalację przeciwoblodzeniową na krawędziach natarcia skrzydeł i stateczników. Dodatkowo do instalacji paliwowej wprowadzono neutralny gaz.

  Produkowano następujące wersje Li-2:

  • Li-2P (pasażerski) - 21/28 osób
  • Li-2P (pasażerski) - 14 osób
  • Li-2G(T) (transportowy, holowanie szybowców)
  • Li-2GP (transportowo-pasażerski, 10 pasażerów i 1200 kg ładunku)
  • Li-2S (dalekiego zasięgu, zrzut małych grup skoczków)
  • Li-2B (bombowy,3x km SzKAs)
  • Li-2RP (dla rybołóstwa)
  • Li-2W (wysokościowy)
  • Li-2F (fotogrametryczny)
  Po wojnie dodano możliwości ustawienia śmigieł w chorągiewkę, oraz zmniejszono ciężar całkowity z 11 500 kg do 10 700 kg.

  Produkcję wersji pasażerskiej zakończono w 1952 roku po wyprodukowaniu łącznie ok.2000 egzemplarzy. Wersja transportowa była produkowana do przełomu lat 1946/47. W tej wersji było wyprodukowanych ok.3000 egzemplarzy.

  Podczas działań wojennych w latach 1943-44 samoloty te przerzucały naszych skoczków Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego. Kierujący tym przedsięwzięciem Polski Sztab Partyzancki miał do dyspozycji m.in. pięć maszyn Li-2. W późniejszym okresie (sierpień 1944 r.) na te potrzeby wydzielono klucz Li-2 z radzieckiego 8. pułku transportowego operujący z lotnisk w Kijowie, Warwarowka k. Berdyczowa, w Równem i Lublinie. Były one potem przekazane na stan 2. Samodzielnej Eskadry Sztabowej Dow. Lotn.

  Jednym z polskich pilotów Li-2 był Medard Konieczny - wykonujący zadania w 5. Eskadrze Zadań Specjalnych w ramach m.in. zrzutów na dalekie zaplecze za linią frontu.

  Na czas operacji berlińskiej przydzielono do dyspozycji LWP sześć maszyn Li-2.

  Do lotnictwa polskiego pierwsze samoloty Li-2T trafiły w 1944 roku w ilości trzech egzemplarzy. Były one na stanie Wydziału Lotnictwa Cywilnego Resortu Komunikacji Poczt i Telegrafów PKiN.

  W sierpniu tego samego roku obsługiwały one linie :

  • Lublin - Białystok
  • Lublin - Rzeszów - Przemyśl
  • Lublin - Moskwa, Lwów, Wilno
  W okresie 25.02 - 10.03.1945 roku utworzono 6. Samodzielną Eskadrę Transportową Specjalnego Przeznaczenia. Na jej stanie było pięć samolotów Li-2, oraz drugie pięć C-47. Li-2 były jeszcze z uzbrojeniem wojennym. Po wojnie zdemontowano uzbrojenie pokładowe, a miejsca w których było montowane zakryto kawałkami blachy. Na wiosnę 1946 roku 6. SET została przekształcona w Rządową Eskadrę Transportową. W czerwcu tego samego roku spisano ze stanu RET cztery Li-2 do kasacji. W marcu 1947 roku RET przekształcono w Specjalny Pułk Lotniczy.

  W nastepnym miesiącu powołano 7. Samodzielną Eskadrę Lotnictwa Transportowego (z rozformowanego Wydziału Lotnictwa Cywilnego). Miała ona na stanie początkowo dziewięć samolotów Li-2T. Do jej zadań należało wykonywanie lotów pocztowych, dostarczanie ładunków, oraz przewóz pasażerów. Eskadrę tę rozformowano w grudniu 1945 roku, a wszystkie dziesięć Li-2 przekazano po remoncie do odradzających się po wojnie PLL "Lot".

  Były one przekazane do eksploatacji w okresie od II poł. 1946 do początków 1947 roku pod znakami SP-LBA ("Antoś", kasacja 1950, po uszkodzeniach), -LBB (przekazany do wojska w 1957), LBC (rozbity w 1947), -LBD (rozbity w 1952), -LBE (kasacja w 1951), -LBF, -LBG (kasacja w 1963), -LBH (kasacja w 1964), -LBJ (przekazany do wojska w 1957). Dziesiąty egzemplarz SP-LBK nie był używany.

  W roku 1945 załogi polskich Li-2 były wyłącznie rosyjskie. Dopiero od 1947 roku polskie Li-2 były pilotowane tylko przez naszych pilotów. Jeszcze w 1945 roku rozpoczęto demontaż uzbrojenia na egzemplarzach wojennych. Później produkowane maszyny nie posiadały już tego rodzaju modyfikacji.

  20 stycznia 1947 roku 3 egzemplarze Li-2 przekazano na stan OSL w Dęblinie, a pojedyńcze maszyny były na stanach jednostek lotniczych w kraju. W maju 1947 roku do Dęblina dostarczono jeszcze jeden egzemplarz Li-2. Dwa z czterech posiadanych przez OSL Dęblin Li-2 były utrzymywanie w stanie lotnym, a dwa pozostałe służyły za źródło części zamiennych.

  W marcu 1947 roku przystosowano dwa egzemplarze do lotów szkolnych dla nawigatorów, strzelców i radiotelegrafistów. W tym celu wyposażono każdy z nich w dwa radiopółkompasy RPK-2, RPK-10, radiostację RSB-3bis, kamerę AFA, oraz dwa celowniki OPB-1R.

  Podczas działań Grupy Operacyjnej Wisła w jej składzie operowała jedna maszyna Li-2 (w okresie 21.04 - 31.07 1947 roku).

  W 1949 roku na jednym egzemplarzu Li-2 z Dęblina zamontowano wyposażenie do szkolenia bombardierów i nawigatorów. Dodano 4 belki z zamkami bombowymi DER-7 na 12 bomb o wagomiarze 15 kg każda. W 1953 roku zamieniono je na zamki elektryczne, takie jak w MiG-15 co pozwalało na mocowanie do nich ośmiu bomb o wagomiarze 50 kg każda. W 1954 roku zabudowano 8 belek metalowych z zamkami pozwalającymi na przenoszenie 8-miu bomb o wagomiarze 50 kg każda.

  Wersja dyspozycyjna (tzw. salonka) trafiła do Specjalnego Pułku Lotniczego.

  Pewna ilość samolotów Li-2 była używana w 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej.

  Jedną z modyfikacji wykonanych w polskim lotnictiwie było usprawnienie rozruchu silnika ASz-62-IR w niskich temperaturach.

  Ogólnie do polskich jednostek dostarczano ten typ samolotu do początku lat 50-tych. Najwięcej maszyn Li-2T w polskiego lotnictwa wojskowego było w 1945 roku w liczbie 15 egzemplarzy.

  Na koniec 1973 roku były na stanie polskiego lotnictwa jeszcze trzy maszyny. 5 lutego 1974 roku został wykonany ostatni lot na Li-2 z WOSL w Dęblinie. 13 maja 1974 roku przeleciał do Balic k. Krakowa w celu przekazania do Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

  Jeszcze w 1965 roku PLL "Lot" miał na stanie jedną wypożyczoną od wojska maszynę SP-LDA. Łącznie w barwach PLL "Lot" latało 40 maszyn Li-2 (w tym 10 w wersji L-2T).

  Samolot Li-2T był całkowicie metalowym dwusilnikowym wolnonośnym dolnopłatem z chowanym podwoziem.

  Kadłub duralowy półskorupowy.

  Skrzydła metalowe wielodźwigarowe, dzielone (centropłat + dwa płaty).

  Usterzenie metalowe. Stery z poszyciem płóciennym.

  Podwozie chowane, z amortyzatorami olejowo-powietrznymi. Śmigła o zmiennym skoku AW-7N-161 lub WISz-21/21B.

  Wyposażenie dodatkowe standardowe: radiostacja RSB-3bis A, RSB-5, albo R-800; radiowysokościomierz RW-2, radiokompas ARK-5. Pozostałe odmiany nietypowe oraz uzbrojenie - opis w tekście.

  Załogę samolotu Li-2T stanowiło dwóch pilotów, radiotelegrafista, nawigator i technik pokładowy. Były dopuszczalne loty z trzema lub czterema członkami załogi.

  Inne fotografie / ilustracje:

  Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, widok na zespół napędowy, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, reflektor w krawędzi natarcia skrzydła, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, kolektor spalin, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, wloty powietrza w dolnej części gondoli silnika, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, widok na główne podwozie, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, detale blokady goleni podwozia, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, wloty powietrza w dolnej części gondoli silnika, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, widok na główne podwozie, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, widok na detale głównego podwozia, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, widok od lewej burty, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, detale konstrukcji klap, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, podkadłubowa antena radiowysokościomierza, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, podkadłubowa ogonowa antena radiowysokościomierza, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, kółko ogonowe, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, widok na zespół napędowy, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Lisunow Li-2T

 • Lisunow Li-2T, widok na zespół napędowy, Kraków 2014, Źrodło: zbiory własne autora, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Silnik
   
  ASz-62IR
  (gwiazdowy, chłodzony powietrzem)
  Moc [KM]
   
  1000
   
  Rozpiętość [m]
   
  28,813
   
  Długość [m]
   
  19,065
   
  Wysokość [m]
   
  5,153
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  91,7
   
  Masa własna [kg]
   
  7 100 - 7 150
   
  Masa całkowita [kg]
   
  10 700 - 11 000
   
  Prędkość maks. [km/h]
   
  320
   
  Prędkość wznosz. [m/s]
   
  3,5-4,8
   
  Pułap [m]
   
  5 600
   
  Zasięg [km]
   
  700 - 2 400
   
  Czas lotu [godz, min]
   
  3
   

  Źródła:

  • Adam JOŃCA, "Barwa w lotnictwie polskim", tom IV, WKiŁ Warszawa 1985
  • Tadeusz KRÓLIKIEWICZ "Polski samolot i barwa", WMON, Warszawa 1990
  • Jacek KOŃCZAK, Bolesław SZUMAN, "TBiU nr 40 Samolot transportowy Li-2", Wydawnictwo MON, Warszawa 1976
  • Andrzej MORGAŁA, "Polskie samoloty wojskowe 1939-45", WMON, Warszawa 1976