Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Zalewski WZ-VIIIbis

  • Strona główna \ Samoloty i inne \ Zalewski WZ-VIIIbis
  • Projekt dwupłatowego samolotu wywiadowczego (rozpoznawczego) opracowany przez Władysława Zalewskiego (kierownika biura konstrukcyjnego CWL). Projekt był kontynuacją wcześniej rozpoczętych prac nad samolotem liniowym Zalewski WZ-VIII DeŻePe.

    Zlecenie od Departamentu Żeglugi Powietrznej MS Wojsk. wpłynęło na przełomie 1923/24 roku.

    Samolot miał posiadać mocniejszy silnik oraz ulepszony profil płatów nośnych. Do tego opracowano szereg drobniejszych modyfikacji.

    Prace były wstrzymane wiosną 1924 roku kiedy Władysław Zalewski został przyjęty do WWS "Samolot" w Wielkopolsce. Przeniósł się wówczas do Poznania.

    WWS "Samolot" określiło w oficjalnym piśmie z z 14.04.1924 roku gotowość do podjęcia budowy prototypu. Jednakże z racji statusu dopiero co uruchamianej wytwórni nie zdecydowano się na podjęcie produkcji w WWS "Samolot" zamiast w CWL.

    Dodatkowo między WCBL a inż. Zalewskim powstał spór kompetencyjny odnoszący się do nie akceptowanej przez WCBL metody obliczeń.

    Ostatecznie po wymianie korepondencji z WCBL projekt został uznany za nieaktualny i prace nad nim zarzucono.

    WZ-VIIIbis był dwumiejscowym samolotem w układzie dwupłata ze stałym podwoziem. Kadłub drewniany kryty sklejką, okapotowanie silnika z blachy aluminiowej. Skrzydła drewniane kryte płótnem. Usterzenie drewniane. Stateczniki kryte sklejką, a stery płótnem. Podwozie stałe z amortyzatorem z lin gumowych. Uzbrojenie stanowił km pilota strzelający przez krąg śmigła, oraz km Lewis obserwatora umieszczony na obrotnicy. Wyrzutniki bomb były zamocowane pod dolnym płatem. Załogę stanowili pilot i obserwator.

    Źródła:

    • Andrzej MORGAŁA, "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924", Bellona Lampart, Warszawa 1997