Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Jakowlew Jak-3

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Jakowlew Jak-3
 • Jak-3 z 1 PLM Warszawa

  Jak-3 z 1 PLM "Warszawa",
  Źródło: Andrzej MORGAŁA, Biblioteczka Skrzydlatej Polski, "Samoloty myśliwskie w lotnictwie polskim", WKiŁ, Warszawa 1979


  Rosyjski samolot myśliwski opracowany w biurze konstrukcyjnym Aleksandra Jakowlewa, będący rozwinięciem kostrukcji Jak-1b.

  Udoskonalenia konstrukcji samolotu szły w kierunku zwiększenia prędkości i zwrotności.

  Przede wszystkim udoskonalono aerodynamikę samolotu poprzez usunięcie wystających elementów samolotu. Wlot do chłodnicy oleju zmieniono na dwa wloty u nasady skrzydeł, kółko ogonowe było wciągane do kadłuba, oraz usunięto maszt antenowy. Ponadto poprzez dokładną analizę konstrukcji płatowca odciążono go o 200 kg.

  Pierwszy prototyp znany jako Jak-1M został wykonany w kwietniu 1943 roku. Już pierwsze próby wykazały znaczącą poprawę osiągów oraz własności pilotażowych samolotu. W produkcji jak zwykle popełniono szereg niedopracowań i w efekcie samoloty seryjne miały zmniejszone osiągi z powodu wzrostu masy. Z tego też powodu zdjęto z uzbrojenia jeden z karabinów UBS.

  Po wprowadzeniu do rosyjskich jednostek bojowych w 1943 roku i pierwszych spotkaniach z niemieckimi myśliwcami, piloci niemieccy otrzymali formalny zakaz rozpoczynania walk z "Jakami bez przedniej chłodnicy i masztu antenowego".

  Generalnie samolot był oceniany bardzo wysoko choć miano zastrzeżenia do zbyt słabego uzbrojenia, które nie pozwalało przy pierwszym podejściu na zestrzelenie samolotu bombowego.

  W polskim lotnictwie używano łącznie 25 sztuk samolotów tego typu w okresie od listopada 1944 roku do lutego 1946 roku.

  Samolot Jakowlew Jak-3 był jednosilnikowym dolnopłatem o konstrukcji mieszanej lub całkowicie metalowej (pod koniec wojny). Kadłub drewniany składał się ze spawanej kratownicy stalowej pokrytej blachą duralową (w części przedniej i środkowej), oraz sklejką krytą płótnem (z tyłu kadłuba). Skrzydła drewniane z dźwigarem duralowym, kryte sklejką. Lotki metalowe. Usterzenie drewniane poziome kryte sklejką i płótnem. Powierzchnie sterowe kryte blachą duralową. Podwozie klasyczne chowane w locie. Z chowanym kółkiem ogonowym. Uzbrojenie samolotu stanowiły dwa 12,7 mm karabiny maszynowe UBS i jedno 20 mm działko SzWAK, całość zamontowana w kadłubie. Załogę samolotu Jakowlew Jak-3 stanowił pilot.

  Inne fotografie / ilustracje:

  Jakowlew Jak-3
   

 • Jak-3, lotnictwo polskie, 1945 rok, Źrodło: Robert BOCK, "Jak-1, Jak-3", AJ-Press, Warszawa 1998, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Jakowlew Jak-3
   

 • Jak-3 z 3 Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego, Źródło: Tadeusz KRÓLIKIEWICZ, "Barwa w lotnictwie polskim", WMON, Warszawa 1990, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Silnik
   
  WK-105PF1
  (rzędowy, chłodzony cieczą)
  Moc [KM]
   
  1240
   
  Rozpiętość [m]
   
  9,20
   
  Długość [m]
   
  8,50
   
  Wysokość [m]
   
  2,42
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  14,85
   
  Masa własna [kg]
   
  2123
   
  Masa całkowita [kg]
   
  2650
   
  Prędkość maks. [km/h]
   
  646
   
  Prędkość wznosz. [m/s]
   
  18,5
   
  Pułap [m]
   
  10 400
   
  Zasięg [km]
   
  648
   

  Źródła:

  • Robert BOCK, "Jak-1, Jak-3", AJ-Press, Warszawa 1998
  • Bill GUNSTON, "Combat Aircraft", Tiger Books International, London 1990
  • Izydor KOLIŃSKI, "Lotnictwo Polski Ludowej 1944-47", WMON, Warszawa 1987
  • Tomasz J. KOWALSKI, "TBiU nr 52 Samolot myśliwski Jak-3", WMON, Warszawa 1978
  • Tadeusz KRÓLIKIEWICZ "Polski samolot i barwa", WMON, Warszawa 1990
  • Andrzej MORGAŁA, Biblioteczka Skrzydlatej Polski, "Samoloty myśliwskie w lotnictwie polskim", WKiŁ, Warszawa 1979
  • Witold SZEWCZYK, "Samoloty na których latali Polacy", WKiŁ, Warszawa 1988