Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

LVG C.V

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ LVG C.V
 • LVG C.V zmontowany na warsztatach w Ławicy

  LVG C.V zmontowany na warsztatach w Ławicy,
  ¬ródło: Andrzej MORGAŁA, "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924", Bellona Lampart, Warszawa 1997

  Niemiecki samolot wywiadowczy z IW¦ z 1917 roku skonstruowany przez Karla Sabersky-Mussingbrodta nowego szefa biura konstrukcyjnego LVG. Samolot był modyfikacj± poprzednich konstrukcji wyprodukowanych przez wytwórnię LVG (Luft-Verkehrs Gesselschaft m.b.H) w Berlinie.

  Miał zwart± sylwetkę, długie ważkowate skrzydła specjalnie dobrane pod k±tem aerodynamiki lotu. Dodatkowo osłonięto cylindry silnika co było swoistym nowum w stosunku do dotychczasowej praktyki. ¦migło miało piastę osłonięt± kołpakiem.

  Produkowany był przez macierzyste zakłady LVG i licencyjnie przez zakłady DFW (Deutsche Flugzeug-Werke) w Lipsku.

  Samoloty dostarczono do jednostek frontowych na jesieni 1917 roku. Tam w stosunkowo krótkim czasie zdobyły sobie miano najlepszego samolotu wywiadowczego w niemieckim lotnictwie wojskowym. Zazwyczaj był stosowany do zadań rozpoznawczych (wzrokowych i fotograficznych), bombardowania i ataków szturmowych. Zazwyczaj działały pod osłon± jednostek my¶liwskich, choć wychodziły obronn± ręk± z bezpo¶rednich walk z my¶liwcami.

  Po wojnie były półlegalnie sprzedawane za granicę. W lotnictwie cywilnym służyły przeważnie do przewozu poczty i pasażerów.

  W polskim lotnictwie używano 151 sztuk tych samolotów.

  Samolot LVG C.V był jednosilnikowym dwupłatem o konstrukcji drewnianej. Kadłub drewniany kryty sklejk± i blach± aluminiow± (w czę¶ci silnikowej). Fotele w wersji szturmowej (tzw. Infanterieflugzeug) były osłonięte pancerzem z blachy 5 mm. Płaty drewniane kryte płótnem. Statecznik pionowy drewniany kryty sklejk±, usterzenie i statecznik pionowy z rur stalowych krytych płótnem. Samolot uzbrojony w jeden stały km. pilota Spandau 08/15 kal. 7,92 mm, oraz jeden ruchomy km. obserwatora Parabellum wz.14 kal. 7,92 mm lub Lewis wz.15 kal. 7,7 mm. Uzbrojenie bombowe składało się z 4 do 6 bomb po 12,5 kg wyrzucanych ręcznie przez obserwatora ze stelaży po bokach kabiny. Dodatkowe wyposażenie stanowiło radio. Samoloty wyposażone w radio miały zamontowan± na przedniej goleni podwozia pr±dnicę napędzan± ¶migiełkiem. Załogę samolotu LVG C.V stanowili pilot i obserwator.

  Inne fotografie / ilustracje:

  LVG C.V
   

 • LVG C.V nr 15917/17 podczas załadunku 12,5 kg bomb na lotnisku Ławica, ¬ródło: Andrzej MORGAŁA, "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924", Bellona Lampart, Warszawa 1997, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • LVG C.V
   

 • LVG C.V ze stacji Ławica o nieznanym numerze w trójbarwnym kamuflażu z lat 20-tych, ¬ródło: Krzysztof CHOŁONIEWSKI, Wiesław BˇCZKOWSKI, "Barwa w lotnictwie polskim", tom VII, WKiŁ, Warszawa 1987, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • LVG C.V
   

 • LVG C.V pochodzenia niemieckiego z 12 Eskadry Wielkopolskiej, ¬ródło: Tadeusz KRÓLIKIEWICZ, "Polski samolot i barwa", WMON, Warszawa 1990, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Silnik
   
  Benz Bz-IV
   
  Moc [KM]
   
  200
   
  Rozpięto¶ć [m]
   
  13,62
   
  Długo¶ć [m]
   
  8,07
   
  Wysoko¶ć [m]
   
  3,20
   
  Powierzchnia no¶na [mkw]
   
  42,70
   
  Masa własna [kg]
   
  985
   
  Masa całkowita [kg]
   
  1533
   
  Prędko¶ć maks. [km/h]
   
  175
   
  Prędko¶ć wznosz. [m/s]
   
  2,87
   
  Pułap [m]
   
  5000
   
  Zasięg [km]
   
  520
   
  Czas lotu [godz, min]
   
  3,30
   

  ¬ródła:

  • Andrzej MORGAŁA, "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924", Bellona Lampart, Warszawa 1997
  • Krzysztof CHOŁONIEWSKI, Wiesław BˇCZKOWSKI, "Barwa w lotnictwie polskim", tom VII, WKiŁ, Warszawa 1987
  • Tadeusz KRÓLIKIEWICZ, "Polski samolot i barwa", WMON, Warszawa 1990