Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Lipkowski

  • Strona główna \ Samoloty i inne \ Lipkowski
  • Wirnik nośny śmigłowca Lipkowskiego na stoisku do prób

    Wirnik nośny śmigłowca Lipkowskiego na stoisku do prób
    ,Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977

    Śmigłowiec został zaprojektowany w 1903 roku przez inżyniera Józef Lipkowskiego. Był napędzany przez dwa silniki: jeden do lotu poziomego i drugi do napędu wirnika. Same wirniki mające dużą powierzchnię łopat miały w przypadku awarii napędu zastępować spadochron. Śmigłowiec mógł być sterowany przez trzy stery: wysokości, kierunku i ster służący do utrzymania kierunku podczas wznoszenia poziomego.

    W listopadzie 1904 roku opublikowano wiadomość o zbudowaniu tegoż śmigłowca w Zakładach Putiłowskich w Petersburgu. Jednakże wyprodukowano wówczas tylko jeden wirnik, który został użyty do pomiarów siły nośnej. Pomiary te przeprowadzono 3 marca 1905 roku w obecności prof. Szczukina. Wirnik mający średnice 16 metrów i powierzchnię 200 metrów kwadratowych był napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 35 KM, dawał siłę nośną o połowę mniejszą niż zakładał konstruktor.

    Pierwszy projekt z 1903 roku zakładał ciężar własny śmigłowca równy 2300 kg (gdzie same wirniki ważyły 960 kg). W roku 1905 Lipkowski zaproponował drugą wersję śmigłowca o ciężarze własnym równym 3880 kg i użytecznym 1440 kg (paliwo i bomby). Lipkowski zamierzał zbudować śmigłowiec w przeciągu 3 miesięcy za sumę 75 tysięcy rubli, zakupując silniki w Europie zachodniej. Podczas prób twórca projektu przebywał w Paryżu, gdzie proponował zbudowanie śmigłowców wielowirnikowych (4-ro, 8-mio i 12-to wirnikowych). Jednakże niepomyślne wyniki prób i inny kierunek rozwoju lotnictwa spowodowały zaprzestanie prac Lipkowskiego.

    Kadłub śmigłowca Lipkowskiego był zbudowany z kratownicy stalowej. Z przodu miał śmigło ciągnące, a z tyłu stery kryte jedwabiem. Podwozie trójgoleniowe. Wirniki dwułopatowe, wykonane z drewnianych obręczy i stalowych szprych, pokryte jedwabiem nasyconym gumą

    Inne fotografie / ilustracje:

    Śmigłowiec Lipkowskiego
     

  • Plan śmigłowca Lipkowskiego, Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977. (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie)

  •  

    Moc silnika wirnika [KM]
     
    80
     
    Moc silnika śmigła [KM]
     
    24
     
    Średnica wirników [m]
     
    16
     
    Długość bez wirników [m]
     
    12,3
     
    Wysokość [m]
     
    16
     
    Masa własna [kg]
     
    2300
     
    Masa całkowita [kg]
     
    3000
     
    Obciąż. pow. wirników [kg/mkw]
     
    7,5
     
    Obciąż. mocy [kg/KM]
     
    37,5
     
    Prędkość maks. [km/h]
     
    80
     
    Opadanie (w locie spadochronowym) [m/s]
     
    7
     

    Źródła:

    • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977