Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Głowiński

  • Strona główna \ Samoloty i inne \ Głowiński
  • Samolot Głowińskiego podczas prób na Błoniach Tarnopolskich w maju 1911 roku

    Samolot Głowińskiego podczas prób na Błoniach Tarnopolskich w maju 1911 roku.
    , Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977
     

    Samolot został zbudowany w latach 1910-11 w Tarnopolu. Kostruktor Bronisław Głowiński wzorował się podczas budowy na układzie konstrukcyjnym samolotu Bleriot XI "La Manche".

    W odróżnieniu od francuskiego pierwowzoru samolot Głowińskiego miał metalową konstrukcję kadłuba o przekroju trójkątnym, płat umieszczony nad kadłubem na wieżyczce oraz posiadał odmienny układ podwozia.

    Montaż samolotu był wykonywany w warsztacie brata konstruktora, w szopie służącej za warsztat stolarski i jako pomieszczenie do ostatecznego montażu samolotu.

    Samolot oblatano na błoniah Tarnopolskich w maju 1911 roku. W związku z dużym ciężarem konstrukcji i mocą zużytego już silnika Anzani samolot wykonywał tylko duże skoki i krótkie loty. Z powodu całkowitego zużycia silnika i braku środków na dalszą pracę nad samolotem konstruktor rozmontował płatowiec.

    W lutym 1913 roku na Drugiej Wystawie Awiatycznej we Lwowie, konstruktor wystawił przód swego samolotu wraz z silnikiem.

    Samolot Głowińskiego był pierwszym samolotem zbudowanym na ziemiach polskich, który wykonał sterowany lot i jednym z pierwszych samolotów o metalowej konstrukcji kadłuba.

    Samolot Głowińskiego był gónopłatem o konstrukcji mieszanej. Kadłub metalowy z kratownicą z rur stalowych bez poszycia z piramidą do zamocowania skrzydeł. Skrzydła drewniane kryte płótnem, usztywniane linkami. Usterzenie kryte płótnem. Podwozie stałe wyposażone w koła amortyzowane sznurem gumowym względem płóz. Załogę samlotu Głowińskiego stanowił pilot.

    Silnik
     
    Anzani
     
    Moc [KM]
     
    25
     
    Rozpiętość [m]
     
    10,2
     
    Długość [m]
     
    8,0
     
    Wysokość [m]
     
    2,5
     
    Powierzchnia nośna [mkw]
     
    18,5
     
    Masa własna [kg]
     
    320
     
    Masa całkowita [kg]
     
    400
     
    Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
     
    21,6
     
    Obciążenie mocy [kg/KM]
     
    16,0
     
    Prędkość maks. [km/h]
     
    60
     

    Źródła:

    • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977