Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Brzeski Aquila

  • Strona główna \ Samoloty i inne \ Brzeski Aquila
  • Samolot Brzeskiego Aquila w wersji trzymiejscowej w Wiedniu we wrześniu 1910 roku

    Samolot Brzeskiego "Aquila" w wersji trzymiejscowej w Wiedniu we wrześniu 1910 roku,
    Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977

    Samolot opracowany przez polskiego wynalazcę Henryka Brzeskiego na podstawie koncepcji opracowanej przez braci Wincentego i Rudolfa Schindlerów (zamożnych krakowskich młynarzy). Koncepcję tę przetestowali sami jej twórcy budując i oblatując w 1909 roku model samolotu, którego loty oceniono na co najmniej poprawne.

    Sam samolot został zbudowany w Wiedniu. Silnik "Iskra" napędzający samolot był oryginalną konstrukcją Brzeskiego. Silnik był birotacyjny (cylindry i wał wirowały w przeciwnych kierunkach). Do silnika zastosowano dwa przeciwbieżne śmigła, które wykonał sam konstruktor w zakładach Siemens'a. Obydwa powyższe rozwiązania zostaly opatentowane, a patenty zostały zakupione przez firmy Siemens i Gnome.

    Samolot początkowo mógł przewozić pilota i dwóch pasażerów. W późniejszym okresie przebudowano go, usuwając fotel dla drugiego pasażera.

    18 sierpnia 1910 roku samolot zademonstrowano przed cesarzem Franciszkiem Józefem w Wiener-Neustadt. Kilka dni później podczas pierwszego oblotu, samolot rozbił się o żywopłot lotniska. Przyczyną był najprawdopodobniej nowy układ sterowania nie posiadający steru kierunku.

    Samolot Brzeskiego "Aquila" był górnopłatem o drewnianej konstrukcji. Kadłub kratownicowy wykonany z bambusa. Skrzydła drewniane kryte płótnem. Brak lotek. Sterowane przechyleniem poprzez zwichrzenie końcówek płata. Usterzenie drewniane kryte płótnem. Brak usterzenia kierunku. Załogę samolotu Brzeskiego "Aquila" stanowili pilot i dwóch pasażerów, lub pilot i pasażer.

    Inne fotografie / ilustracje:

    Samolot Brzeskiego Aquila
     

  • "Aquila" w wersji dwumiejscowej, z przekonstruowanym tyłem kadłuba i przesuniętym podwoziem ogonowym, Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
  • Silnik
     
    Brzeski "Iskra"
     
    Moc [KM]
     
    50
     
    Rozpiętość [m]
     
    10,0
     
    Długość [m]
     
    10,0
     
    Wysokość [m]
     
    3,0
     
    Powierzchnia nośna [mkw]
     
    ok. 20
     
    Masa własna [kg]
     
    ok. 300
     
    Masa całkowita [kg]
     
    ok. 550
     
    Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
     
    27,5
     
    Obciążenie mocy [kg/KM]
     
    11,0
     

    Źródła:

    • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977