Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Szybowiec uczniów z Piotrkowa

  • Strona główna \ Samoloty i inne \ Szybowiec uczniów z Piotrkowa
  • Szybowiec uczniów z gimnazjum z Piotrkowa zbudowany w 1913 roku

    Szybowiec uczniów z gimnazjum z Piotrkowa zbudowany w 1913 roku
    , Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977

    Szybowiec zbudowany w Piotrkowie Trybunalskim przez uczniów czwartej klasy gimnazjum na podstawie książki K.Króla pt. "Jak zbudować szybowiec". Uczniami tymi byli: Jan Górzyński, Wacław Konarzewski, Lucjan Koenig, Stefan Laskowski oraz Jan Strahler.

    Pierwszym problemem było zebranie pieniędzy na materiały do budowy szybowca. Konstruktorzy zbierali środki przez ok. 3 lata. Trudno dostępny bambus był ściągany bezpośrednio z Japonii.

    W stosunku do planów przedstawionych w książce zabudowano stery kierunku i wysokości. Dorobiono także podwozie z kółkami. Budowę rozpoczęto w 1911 roku i trwała ona trzy lata.

    Loty rozpoczęto dopiero po uzyskaniu zezwolenia rozpatrywanego aż w odległym Petersburgu. Po trzech miesiącach oczekiwania mogli wreszcie wykonać loty pod nadzorem sześciu kozaków i dwóch policjantów na terenie wyścigów konnych w Piotrkowie.

    Pierwsza próba odbyła się na początku wakacji w 1913 roku. Szybowiec pilotowany przez J. Strahlera był ciągnięty przez czterech kozaków na koniach. Po przeleceniu kilkunastu metrów zwalił się na skrzydło uszkadzając płat i podwozie. Następnego dnia szybowiec był już naprawiony, lecz policja zabroniła dalszych lotów uzasadniając to ryzykiem utraty życia.

    Konstruktorzy szybowca zamierzali potajemnie przeprowadzać dalsze próby startując ze wzgórz, ale przeszkodził temu wybuch I WŚ.

    Szybowiec uczniów z Piotrkowa miał drewnianą konstrukcję w układzie dwupłata. Kadłub stanowiły pręty bambusowe usztywnione linkami stalowymi. Skrzydła drewniane z pokryciem płóciennym. Usterzenie poziome dwupłatowe, pionowe bez statecznika z pionowymi sterami. Całośc usterzenia drewniana, kryta płótnem. Podwozie kołowe z płozą ogonową. Załogę szybowca stanowił pilot.

    Rozpiętość [m]
     
    7,5
     
    Długość [m]
     
    5
     
    Wysokość [m]
     
    3
     
    Powierzchnia nośna [mkw]
     
    19
     
    Masa własna [kg]
     
    35
     
    Masa całkowita [kg]
     
    100
     
    Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
     
    5,2
     
    Doskonałość [-]
     
    7
     
    Opadanie min. [m/s]
     
    1,5
     
    Prędkość lotu [km/h]
     
    36
     

    Źródła:

    • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977