Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Warchałowski IX

  • Strona główna \ Samoloty i inne \ Warchałowski IX
  • Warchałowski IX

    Warchałowski IX,
    Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977

    Samolot Adolfa Warchałowskiego będący modyfikacją Warchałowski VIII. Pierwszy lot wykonano na nim na początku października 1911 roku.

    Na samolocie tym 30 października 1911 roku Adolf Warchałowski pobił międzynarodowy rekord długości lotu z trzema pasażerami, utrzymując się w powietrzu przez 45 minut i 6 sekund.

    Zbudowano tylko jeden egzemplarz tej wersji.

    Samolot Warchałowski IX miał konstrukcję drewnianą, krytą płótnem. Kadłub stanowiła drewniana kratownica usztywniona naciągami z drutu, bez poszycia płóciennego. Podwozie zbudowane było z giętych pałąków drewnianych z dwoma dwukołowymi wózkami, amortyzowanymi sznurem gumowym. Skrzydła górne o kształcie "zanonia macrocarpa" i dolne (prostokątne), miały konstrukcję dwudźwigarową krytą gumowanym płótnem. Końcówki górnego skrzydła były sprężyście wychylane, spełniając funkcję lotek. Stery kierunku (podwójny) i wysokości (pojedyńczy), były kryte płótnem. Załogę samolotu stanowili pilot i pasażer.

    Silnik
     
    Werner-Pfleiderer Hieronimus
    (rzędowy, chłodzony wodą)
    Moc [KM]
     
    85
     

    Reszta parametrów jest podana w oddzielnym pliku z powodu braku wyszczególnienia ich w literaturze źródłowej dla każdego samolotu Warchałowskiego z osobna.

    Źródła:

    • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977