Modelarstwo Pawła Piwońskiego
 
     
  Dokumentacja | Narzędzia | Techniki | Galerie | Projekty | Nowości | Linki | Prawa autorskie

 
     
   
 
 
     
 

Herbata i tulipany

Po wieczornych zakupach (czyt. po 21-szej ...) lubiłem napić się herbaty. W Turcji ma ona nazwę caj (czyt. "cziaj").

W przewodnikach opisuje się ją jako narodowy napój Turcji. (A co na to Brytyjczycy ? ...)

Esencja parzona jest w imbryku stojącego na czajniku z wrzątkiem. Nalewa się ją do charakterystycznej szklaneczki i dopełnia wrzątkiem. Podobnie jak herbatę z samowara.

Bardzo znane plantacje dobrej herbaty tureckiej są w Rize. Próbowałem i zakupiłem stosowną paczkę na zapas. Smakuje dobrze, nawet w naszym europejskim klimacie.

Herbata

Herbata w tulipanowej filiżance

zdjęcie: © Paweł Piwoński 2014

Oczywiście jak herbata, to i osoby zajmujące się jej parzeniem. Zazwyczaj w każdej większej firmie jest dedykowana do tego celu osoba znana jako cayci. Oprócz tego można także spotkać herbaciarnie - cayhane. Znajdują się nawet w niewielkich miejscowościach. Najczęściej przesiadują w nich mężczyźni. Oprócz oglądania meczy i popularnych programów rozrywkowych, można tam także pograć w gry planszowe.

Wspomniane wcześniej szklanki mają kształt kwiatów tulipana.

Ale czemu właśnie ten kwiat. Dlaczego nie inny ?

Okazuje się, że ten motyw roślinny dominuje w tureckiej sztuce. Kwiaty te upowszechnił w Turcji Osmańskiej Wielki Wezyr Ibrahim Pasza (1718-1773). Czas upowszechnienia tych kwiatów jest znany jako Okres Tulipanów (tzw. Lale Devri).

Park Emigran w Stambule jest miejscem odbywających się corocznego Święta Tulipanów (Lale Bayramy). A stambulski festiwal filmowy przyznaje nagrodę "Złotego Tulipana".

A my w Europie kojarzymy z tym kwiatem Holandię ...

Linki do pozostałych miejsc:

Materiały źródłowe:

  • p.red. prof.dr.hab.Tadeusza Majdy, "Leksykon wiedzy o Turcji", Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 2014, wydanie elektroniczne

Tekst i zdjęcia: Paweł Piwoński

 
     
 
 
     
  24.09.2017 © Modelarstwo PawłaP