Modelarstwo Pawła Piwońskiego
 
     
  Dokumentacja | Narzędzia | Techniki | Galerie | Projekty | Nowości | Linki | Prawa autorskie

 
     
 

 
 
 
     
 

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, Burago, skala 1:24

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Kiedy zobaczyłem ten model po raz pierwszy nie mogłem się powstrzymać przed jego zakupem (co też szybko uczyniłem). W momencie zakupu nie wiedziałem nawet jak znany był pierwowzór mego modelu.
 

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Po kilku dniach poszukiwań w internecie znalazłem raptem jedno zdjęcie tego samochodu sprzed kilku lat. Poza tym uzyskałem z Inernetu informacje na temat ceny tego samochodu wraz z krótkim opisem jego obecnego stanu technicznego.
 

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Z pomocą przyszedł mi mój kolega Jarek Dębski interesujący się od lat motoryzacją. Dostałem od niego informacje w postaci artykułu z miesięcznika Automobilista (nr 2/99) p.t. "Samochód stulecia?", autorstwa p. Pawła Pronobisa w którym opisywano historię produkcji całej serii samochodów model 57 (wraz z konkretnymi odmianami). Wielkie podziękowania Jarku.
 

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Po przeczytaniu artykułu okazało się, iż wyprodukowano około 7000 tych samochodów wszystkich wersji i był to przełom w produkcji samochodów wyścigowych przystosowanych do ruchu na zwykłych drogach (samochody takie nazywano grand turismo). Poza tym samochód ten w drugiej połowie lat trzydziestych zaliczał się do grupy najbardziej luksusowych samochodów na świecie.
 

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Twórcą samochodu był Jean Bugatti, syn słynnego twórcy zakładów Bugatii Ettore Bugatti. Niestety był to pierwszy i ostatni samochód opracowany "od A do Z" przez Jeana Bugatti. Konstruktor słynnego samochodu zginął tragicznie podczas testów jednej z wersji Bugatti typ 57. Sam twórca opracowywał dodatkowo futurystyczne nadwozia do tych samochodów, które były jednym z czynników popularyzujących ten typ samochodu. Jak się okazuje do dziś jest to jeden z najbardziej poszukiwanych samochodów wśród kolekcjonerów starych pojazdów.
 

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Samochód wprowadzono do sprzedaży w 1934 roku. Był to podstawowy typ 57 napędzany ośmiocylindrowym silnikiem o mocy około 100 kW. Ponoć już sam silnik odznaczał się charakterystycznym kształtem oraz był dodatkowo wykonany z lekkich stopów. Typ 57 był także typem wprowadzającym wiele innowacji technicznych w stosunku do poprzednich konstrukcji firmy Bugatti. Wiele z tych innowacji zostało początkowo odrzuconych przez szefa firmy i wprowadzono je dopiero w późnych modelach samochodów Bugatti 57.
 

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 W roku 1935 wprowadzono na rynek usportowioną odmianę typ 57S. Samochód ten miał obniżone zawieszenie, chłodnice o zmienionym kształcie (zrywające z dotychczasowym tradycyjnym kształtem stosowanym w firmie Bugatti) oraz kilkoma innymi szczegółami technicznymi.
 

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 W roku 1937 pojawiły się samochody w wersjach typ 57C i 57SC. Jak pisze autor artykułu (z pisma Automobilista) miały one silniki z doładowaniem (czyli ze sprężarką mechaniczną) oraz opływowe karoserie. Naturalnie silniki z doładowaniem i dopracowane karoserie znacząco wpłynęły na wzrost i tak już wysokich osiągów poprzednich wersji. Wystarczy powiedzieć, że na samochodach tych bez problemu osiągano prędkość 200 kilometrów na godzinę ...
 

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Oczywiście tak doskonałe maszyny (wersje 57S i 57SC) miały odpowiednio doskonałe ceny i w związku z tym już w 1938 roku wycofano je z produkcji na rzecz kontynuacji produkcji poprzednich modeli tej samej serii Bugatti 57 i 57 C. Samych samochodów wersjach 57S i 57SC sprzedano ok. 40 egzemplarzy (większość z nich przetrwała do dzisiaj).
 

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Tyle o samej historii samochodu. Czas na opis jego karoserii. Jak się okazało samochody te miały nadwozia produkowane w wytwórniach specjalizujących się tylko w produkcji nadwozi. "Seryjne" nadwozia były projektowane przez samego Jeana Bugatti. Natomiast zdarzało się wielu klientów, którzy zamawiali sobie nadwozia w innych firmach, rezygnując z zakupu nadwozia w firmie Bugatti. Naturalnie samo zamówienie nadwozia do samochodu Bugatti typ 57 było już wyróznieniem dla firmy w której składało się zamówienie ...
 

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Katalog firmy Bugatti zawierał wiele propozycji nadwozi, z których najbardziej popularnymi były dwudrzwiowe coupe Ventoux, kabriolety Stelvio oraz limuzyny Galibier. Rzadziej zamawianymi nadwoziami były dwumiejscowe kabriolety Aravis, oraz kabriolety i coupe Atalante. Te ostatnie były pierwowzorami najbardziej znanego (i futurystycznego) nadwozia Atlantic. Właśnie to nadwozie z nitowaną płetwą ma mój model.
 

I to byłby koniec opowieści o tamtych (jakże ciekawych) czasach.

Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24
Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24
Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24
Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24 Bugatti Model 57 SC coupe fastback Atlantic, skala 1:24  

 
     
 
 
     
  24.06.2001 © Modelarstwo PawłaP