Modelarstwo Pawła Piwońskiego
 
     
  Dokumentacja | Narzędzia | Techniki | Galerie | Projekty | Nowości | Linki | Prawa autorskie

 
     
   
 
 
     
 

Firmy

Kiedy wybiorę sobie dany typ samolotu do zrobienia i zbiorę do niego potrzebną dokumentację, zazwyczaj zaczynam szukać modelu danego samolotu czy też pojazdu pośród wydanych przez różne firmy zestawów.

Karton

W przypadku modeli kartonowych opieram się głównie na modelach wydawanych w Małym Modelarzu (aktualny link). Jednakże średni poziom modeli wydawanych w tym czasopiśmie czasami skierowuje mnie do modeli innych producentów, których w naszym kraju jest sporo. Zazwyczaj pierwsze kroki kieruję do oferty modeli wydawanych przez firmę Gomix - Fly Model lub Haliński. Drugą w kolejności jest GPM. W ostateczności decyduję się na Model Fana lub Modelika.

W każdym bądź razie oferta modeli jest bardzo szeroka i każdy może znaleźć w niej sporo pozycji, które będzie chciał zamieścić w swojej kolekcji.

Plastyk

Jeśli chodzi o modele plastykowe to można się w naszym kraju spotkać z ofertą o wiele szerszą niż modeli kartonowych. Duża popularność modeli plastykowych spowodowała, że o wiele więcej firm produkuje takie modele, oraz akcesoria potrzebne do ich budowy. Jako że zazwyczaj nie zwracam nadmiernej uwagi na firmę z której powstał model, a bardziej na jakość wykonania to w mojej kolekcji (i sporych zapasach) można znaleźć dość dużą gamę firm których modele są przeze mnie zakupywane. Obecnie króluje u mnie firma Revell, która wydaje tanie i dobrze opracowane modele samolotów. Na drugim miejscu plasuje się firma Italeri mająca także dość dobrze opracowane samolotów na podobnym do Revella poziomie cenowym. Dalej idą stare zapasy modeli z firmy Matchbox oraz "resztki magazynowe" modeli Airfix-a i Hellera. Pozostają jeszcze pojedyńcze sztuki z Hasegawy i innych droższych i dobrych jakościowo firm.

W modele samolotów produkcji polskiej zaopatruję się zazwyczaj u polskich producentów PZW z Pruszkowa, Intechu i ZTS Plastyk (modele unikalnych polskich konstrukcji, lecz niestety na bardzo słabym poziomie wykonania wyprasek).

Generalnie przychylam się ku zasadzie, że im lepszy model tym więcej przyjemności w jego klejeniu i większa chęć do dokonania w modelu kilku upiększających zmian.

 
     
 
 
     
  24.06.2001 © Modelarstwo PawłaP